środa, 16 września 2015

Family Farm - poznaj realia XIX-wiecznego gospodarowania.

Od bardzo dawna gram już w pewną grę rolniczą, dostępną na komputer PC, czyli nie na przeglądarkę. Gra nazywa się Family Farm, to znaczy "Rodzinna farma". Rozgrywka wciągnęła mnie swojego czasu na całe godziny, teraz natomiast gram już trochę mniej, chociaż nie zrezygnowałam z niej do końca. Po prostu raz jeszcze przechodzę dostępne poziomy. Opis z tyłu opakowania mówi, iż gospodarstwo rolne, które budujemy i rozwijamy w grze, wzorowane jest na XIX-wiecznym sposobie zarządzania. Może tak być, ponieważ wówczas farmy były prowadzone przez rodziny, zatrudniające czasem pomoc w postaci parobków, aby móc sobie poradzić z ogromem obowiązków. Im większe gospodarstwo, tym więcej pracy. Nierzadko wszyscy czujący się na siłach musieli stanąć do roboty. Pracowano od rana do wieczora, z przerwami na posiłki. Tak właśnie jest w niniejszej grze. Pozwala ona spędzić całkiem miło czas, ponieważ my tylko zarządzamy gospodarstwem i planujemy je :)

"Family Farm" jest typową grą czasu rzeczywistego, to znaczy akcja biegnie w niej liniowo, bez tur. Istnieje podział na dni pracy, czyli postacie (członkowie rodziny oraz parobcy) wykonują określone czynności na farmie od świtu do zmierzchu. Są również pory roku. Wiosna jest czasem siania i sadzenia, natomiast latem zbiera się owoce własnej pracy. Bywa, iż mamy deszczowe lato, a więc pogoda zmienia się od czasu do czasu. Sadzić możemy rozmaite warzywa na przygotowanych wcześniej grządkach, na przykład: dynię, czerwoną i białą kapustę, kalafior, szpinak, arbuz itp. Na większych polach uprawnych siejemy len, kukurydzę, rzepak i lawendę. W zagrodach lokujemy zwierzęta gospodarskie, czyli konie, krowy i owce. Hodujemy też rozmaitych ras kury oraz perliczki. Te ostatnie dają nam więcej jajek niż kury, toteż bardziej opłaca się nam je utrzymywać. Niestety zwierzęta, które przynoszą nam więcej mleka, wełny czy jajek, jednocześnie są droższe przy zakupie. Musimy więc ostrożnie operować walutą, aby wystarczyło nam na wszystko.

Oprócz sadzenia i siania na grządkach i polach, należy wcześniej taką ziemię zaorać lub pomotykować (spulchnić), aby poprawić jakość plonów. Równie ważne jest podwójne sianie na polach, ich oranie po żniwach, jak również przygotowanie grządek: wyrywanie chwastów czy podlewanie warzyw. Mamy także drzewa owocowe, jak śliwki lub brzoskwinie, które przycinamy na wiosnę, a latem już tylko zbieramy opadłe owoce. Kwiaty na farmie zwiększają morale pracowników, toteż warto trochę ich zasadzić, aby lepiej wykonywali swoje obowiązki, pokrzepieni pięknym widokiem i zapewne ... zapachem :) Temu między innymi służy też park, czyli zielony skwerek ku uciesze ludzi. Około godziny dziesiątej jedna z osób musi zająć się przyrządzaniem obiadu, aby domownicy oraz ich pomoc mieli siłę do pracy, zręczność i mniej się męczyli. Tak, ponieważ wszyscy wykonujący dowolną robotę męczą się lub robią się głodni (sygnalizują to specjalne ikonki, kiedy najedziemy myszką na postać).

Aby zaliczać następne poziomy, musimy zbierać punkty. Są one przyznawane za wykonanie pewnych, wyznaczonych z góry zadań. Może to być przykładowo: powiększenie domu mieszkalnego dla rezydującej tam rodziny (właścicieli farmy), uzyskanie określonego dobra (wiader mleka, koszów owoców czy powiedzmy liczby zebranych warzyw), ugotowanie obiadu dla wszystkich pracujących, wykarczowanie drzew i pozbieranie kamieni - w celu przygotowania ziemi pod uprawę lub hodowlę itd. Ponadto osoby wykonujące dowolne prace na gospodarstwie posiadają określone predyspozycje, czyniące ich bardzie uzdolnionymi w danej czynności (na przykład opieka nad roślinami, dbanie o zwierzęta, praca na roli, gotowanie albo praca fizyczna). Mogą te umiejętności rozwijać. Oczywiście mężczyźni są silniejsi, jeśli chodzi o wszelkie prace fizyczne, toteż właśnie oni powinni je wykonywać. Tyle o grze. Trochę się rozpisałam :) Ogólnie rzecz biorąc jest ona nie do pominięcia przez wielbicieli rozgrywek o charakterze farmerskim oraz miłośników pracy na wirtualnym gospodarstwie. Grafika jest doprawdy realistyczna przy ukazywaniu tajników działania XIX-wiecznej farmy. Niektórzy porównują nawet grę do The Sims. Warto się zapoznać z Family Farm, a spędzicie przy niej długie chwile :) Pozdrawiam.

1 komentarz:

  1. Fajna gra. Bardzo ją lubię. Można się nauczyć jak żyć w społeczeństwie wiejskim. Jak sobie pomagać itp.

    OdpowiedzUsuń