czwartek, 22 września 2016

Uptasia - gra z ukrytymi przedmiotami.

Od pewnego czasu zajmuje mnie co rano, oprócz Wiejskiego Życia, także inna gra przeglądarkowa - Uptasia. To interesująca forma rozrywki, którą dostarcza niemiecka firma Upjers. Naturalnie, jeśli używamy przeglądarki internetowej i komputera, gra jest w naszym rodzimym języku. Trochę inaczej rzecz się ma w przypadku smartfona - tu układ i przebieg rozgrywki ma tor odmienny, a językiem obowiązującym jest angielski. Ja jednak wolę grę tradycyjnie przez komputer :) Tak więc opiszę nieco tę właśnie formę grania. Ma ona swoje zalety, bo i ekran jest większy, i sama gra jakaś inna, w mojej subiektywnej opinii ciekawsza. Ale oczywiście każdy ma prawo wybrać, na czym chce grać oraz inaczej ocenić każdą z odmian Uptasii.

Czyli jednak przeglądarka. Po zalogowaniu się widzimy scenerię jakby rodem z gier budowlano-strategicznych, tym bardziej skomplikowaną, im wyższy mamy poziom. Jest to odrobinę mylące, ponieważ jedna z głównych budowli, willa obrazkowa, mieści w sobie liczne obrazkowe zagadki, to znaczy bawimy się w poszukiwanie ukrytych elementów albo w różnice między dwoma obrazkami. Dla mnie bardzo wciągające :) Logiczne łamigłówki to stały "punkt programu" Uptasii. Jednakże w tej nieszablonowej gierce możemy także wznosić poszczególne budowle, jak piekarnia, kwiaciarnia czy restauracja, i produkować w nich rozmaite towary. Mogą one być potem odsprzedane wirtualnym klientom, spacerującym po rynku. I tutaj mamy drugi ważny budynek, czyli właśnie rynek. Nie zawsze korzystam z jego dodatkowych funkcji, jak przegląd fabryk (pan za biurkiem), handlarz towarami specjalnymi (mężczyzna przy stoisku, machający ręką, co dodatkowo zwraca uwagę) czy konik uwiązany do poprzeczki (po najechaniu na niego myszką widzimy informację, kiedy przybędzie następny klient w dorożce).

Mało klientów ? Czemu by nie postawić więcej domków mieszkalnych - mamy ich całkiem sporo (naturalnie nie wszystkie od razu dostępne), na przykład: Eberhardt, Eliza, Alfred, Friedolin, Adelajda czy Fryderyk. W ogóle budynki w Uptasii dzielimy na mieszkalne (domostwa), produkcyjne (fabryki), budynki specjalne i dioramy. Te ostatnie są miniaturowymi światami, jak świat zimowy, łąka czy baśń. Możemy w nich popisać się naszą kreatywnością. Niestety trochę kosztują :) Ale jest na co popatrzeć po ukończeniu pracy nad nimi :) Ja osobiście jeszcze żadnej nie posiadam, chociaż powoli przymierzam się do pierwszej mojej dioramy, dostępnej za obrazkowe kryształy, czyli "Wielkiej łąki". Czas pokaże, czy uda mi się zebrać odpowiednią ilość tej waluty.

Obrazkowe kryształy to jeden z wirtualnych środków płatniczych w Uptasii. Dostępny jest w Obrazkowej Wieży. Tam od poziomu bodajże 7 możemy zgadywać dodatkowe obrazki. Tak w ogóle to za kompletnie "wyczyszczony" obrazek (to znaczy znajdziemy wszystkie ukryte przedmioty czy dostrzeżemy wymagane różnice) otrzymujemy zwykłą walutę (dukaty) oraz punkty doświadczenia, dzięki którym przejdziemy kolejne poziomy. Są jeszcze rubiny, ale to już bardziej "ekskluzywna" moneta. Ponadto ważnym elementem gry są magazyn i sklep. Pierwszy służy oczywiście gromadzeniu wyprodukowanych towarów zwykłych oraz zdobytych specjalnych, w drugim kupujemy budowle, obiekty dekoracyjne lub zwierzęta domowe, które mogą dać nam dodatkowe profity - punkty doświadczenia, dukaty itp. Podsumowując: gra jest warta wzmianki o niej, gdyż łączy elementy logiczne, strategiczne i budowlane. Można w niej spędzić sporo czasu, ćwicząc umysł i doskonale się bawiąc. Jeśli też chcecie w nią zagrać, zapraszam do kliknięcia poniższego linka:

https://uptasia.upjers.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz