poniedziałek, 19 grudnia 2016

Globulation 2 - strategiczna gra czasu rzeczywistego (RTS).

Wiele lat temu odkryłam, nie pamiętam już w jaki sposób, bardzo ciekawą i zajmującą, a do tego darmową grę z dziedziny strategii czasu rzeczywistego (w skrócie RTS - Real Time Strategy). Jej nazwa to Globulation 2. Zaraz, zaraz - a gdzie podziała się część pierwsza ? Otóż ... nie wiem. Pewnie już dawno "wypadła z obiegu". Dwójka w każdym bądź razie jest naprawdę przyjemna i w pełni grywalna. Potrafi wypełnić długie godziny, jeśli już zaczniemy w nią grać. Dostępna jest do pobrania i korzystania w oparciu o licencję GNU General Public License (wersja 3). Co to oznacza w praktyce ? Gra jest w zupełności darmowa, plik można rozpowszechniać i kopiować. Tyle wiem. Oczywiście twórcy przeznaczyli ją na komputer PC. Ta doskonała rozrywka sprawi, że o niej nie zapomnicie.

W Globulation 2 mamy za zadanie kierować pracą ludzików-globulek, kształtem przypominających ... modele atomów (jednak wszystkie takie same). Nie potrzeba zaawansowanej grafiki, która jest raczej prosta. Budujemy naszym małym obywatelom miasto, w którym poszczególne budynki posiadają odmienne przeznaczenie. Przykładowo może to być karczma, basen, tor do ćwiczeń sprawnościowych, rynek, szpital czy szkoła. Sercem miasteczka jest tak zwany "rój". Stamtąd biorą się wojownicy, robotnicy oraz latający zwiadowcy. Pierwsi bronią osady, rozwijając swoje umiejętności na torze ćwiczebnym, ucząc się w koszarach oraz pływając na basenie. Basen zresztą jest także dla robotników, którzy czasami muszą przepłynąć znaczne odległości na morzu w poszukiwaniu jednego z materiałów budowlanych - mianowicie chodzi o algi. Zwiadowcy natomiast odkrywają nam teren i tworzą jego mapę.

Budynki takie jak karczma albo szpital są przeznaczone dla ogółu obywateli. W karczmie mogą się oni pożywić, kiedy poczują głód. Szpital dba o ich zdrowie i leczy w chorobie (zranienia zadane przez wrogów). Tak, bowiem gramy z przeciwnikiem komputerowym lub wybieramy sobie opozycję wśród graczy dostępnych online. Ostatniej opcji jeszcze nie próbowałam, jak dotąd wystarczał mi komputer-współzawodnik. Ponadto musimy uważać na ... rosnące drzewa lub łany zbóż, które potrafią znacznie ograniczyć mobilność członków naszego społeczeństwa. Nie raz widziałam jak odseparowały one od reszty jakiegoś robotnika czy żołnierza, który wówczas stopniowo nikł w oczach, nie mogąc dostać się do pożywienia (karczma). Trzeba więc mieć się na baczności i wznosić budowle z dala od lasu czy pola albo też oddzielić go/je od miasta kamiennym murem, z wejściem dla robotników, którzy przecież potrzebują czasem drewna jako materiału budulcowego oraz zboża jako ważnego składnika żywnościowego.

Z kamieniem nie ma takich problemów, ponieważ nie rośnie :) To trzeci i ostatni element do stawiania budynków. Jego złoża są na ogół łatwo dostępne. Nie widziałam poza tym, aby do konstruowania obiektów potrzeba było coś więcej niż te trzy: kamień, drewno i algi. Jeśli natomiast mowa o żywności, to nasi robotnicy są w pełni jaroszami. Wykorzystują owoce z sadów (wiśnie i pomarańcze) oraz zboże (jeden gatunek o niewiadomej nazwie, po prostu zboże). W sumie pod tym względem gra jest nieco uboga, ale i tak gwarantuję, iż poświęcimy jej dużo czasu, gdy tylko zaczniemy grać :) Gierka ma swój niepowtarzalny klimat i urok prostoty. Na stronie twórców znajdziemy plik instalacyjny do pobrania na komputer, dosyć liczne zrzuty ekranu lub też objaśnienia dla początkujących graczy. Niestety nie ma tłumaczenia witryny na język polski, chociaż w grze i owszem. Link do strony zamieściłam poniżej. Zobaczcie sami jak udana to produkcja :) Uwaga ! Nie działa na Windows 10, a na Windows 7 i starszych systemach. Po dłuższej grze potrafi także samoistnie się wyłączyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz