czwartek, 9 listopada 2017

Maszyny i obiekty na Wiejskim Życiu - część 4 - Suszarnia i Kępa trzciny.

Tym razem postanowiłam opisać pokrótce dwa obiekty charakterystyczne dla Wodnego Rancza. Mam na myśli Suszarnię oraz Kępę trzciny. Oba przydają się na co dzień w grze Wiejskie Życie, szczególnie zaś Suszarnia, wykorzystywana przeze mnie czasem nawet i kilka razy dziennie. Warto zainwestować również w Kępę trzciny - dlaczego ? To wyjaśnię poniżej. Na razie powiem tylko, że jej rozwój jest niezastąpiony w pewnych czynnościach farmerskich. Tak więc zarówno Suszarnia, jak i Kępa trzciny mogą okazać się nam niezbędne, jeśli tylko inwestujemy w rozwój Wodnego Rancza.

1. Suszarnia. Ten obiekt, jak sama nazwa sugeruje, służy oczywiście do suszenia. A czego ? Otóż ... naszych plonów, które posiane lub posadzone wzrastają i dojrzewają na wodnych grządkach. Same z siebie nie są one przydatne, aby je do czegoś wykorzystać, należy uprzednio wysuszyć. Suszarnia z wyglądu przypomina nieco młyn, tyle, że bez skrzydeł obrotowych. Jest bardzo potrzebna, bo zanim nawet schowamy nasze wodne plony do Stodoły (rodzaj magazynu), musimy najpierw je wysuszyć. Albo możemy też zrezygnować z ich magazynowania i dalszego przetwarzania, wymieniając na tzw. Zielone Listki. Wówczas otrzymamy wymienione Listki, nieco punktów doświadczenia oraz trochę monet. Te dwa ostatnie, czyli monety i wodne punkty doświadczenia dostaniemy także po wysuszeniu naszych plonów. W odróżnieniu od zwykłych punktów doświadczenia z Domowego Rancza  te wodne są ... niebieskie i podobnie obramowane w kształcie gwiazdki. A do czego właściwie są potrzebne nam Zielone Listki ? Otóż gromadzimy je w celu powiększania obszaru Wodnego Rancza - są one do tego niezbędne w odpowiedniej oczywiście ilości. Z poziomu na poziom owo zapotrzebowanie rośnie. Suszarnię możemy rozbudować, powiększając w ten sposób jej pojemność, czyli ile plonów pomieści ona do wysuszenia. Jest jeszcze taki parametr jak moc - pomniejszamy ją wraz z suszeniem plonów, a regeneruje się sama po pewnym czasie, wracając do stanu podstawowego, czyli nie powiększana i nie wykorzystywana akurat Suszarnia posiada moc równą 80. Ponadto Suszarnię otrzymujemy wraz z nabyciem Wodnego Rancza, niejako w komplecie, więc nie musimy jej osobno budować.

2. Kępa trzciny. Ten obiekt niestety musimy zakupić, aby móc z niego skorzystać. Nabędziemy ją za jedyne 500 monet, a jej zaleta jest nieoceniona - przyspieszy ona czas wzrostu roślin z Wodnego Rancza o 15 %. Nie sama w sobie jednak: najpierw musimy zakupić za dukaty albo poprosić naszych sąsiadów z Wiejskiego Życia o sadzonki trzciny, które następnie umieszczamy na grządkach wodnych. W ten oto sposób małe trzciny, przypisane już do konkretnej grządki na stałe, skracają czas wegetacji i wzrostu posadzonych roślin wodnych o całe 15 %. Inaczej mówiąc: sadzimy trzcinę, następnie pożądaną roślinę wodną i na owym obszarze roślina wyrośnie nam szybciej. Niestety aby móc obsadzić wszystkie grządki, należy sukcesywnie powiększać obiekt jakim jest Kępa trzciny o kolejne poziomy rozwoju. Na powiększenie składają się pewne przedmioty, które otrzymamy od sąsiadów oraz te do nabycia jedynie za dukaty premium. Warto jednakże inwestować w rozwój naszej Kępy trzciny nawet za cenę dukatów, bowiem jest ona niezastąpiona w przyspieszaniu na stałe rozwoju posadzonych na grządkach wodnych roślin. Dukaty zresztą otrzymujemy raz w tygodniu za logowanie do gry, nie musimy więc koniecznie ich kupować w Sklepie. Wystarczy umiejętnie i oszczędnie nimi gospodarować, aby starczyło ich nam na nasze potrzeby. Warto również nauczyć się cierpliwości w oczekiwaniu na cotygodniowy przydział :)

Tak w skrócie przedstawiają się nam dwa pierwsze obiekty wodne, jakie dotąd opisywałam w ramach niniejszego samouczka. Podkreśliłam w dzisiejszej "lekcji" przydatność zarówno Suszarni, jak i Kępy trzciny, które to są nie do pominięcia, jeśli chcemy, aby nasza gra była łatwiejsza oraz systematycznie i w miarę prędko posuwała się do przodu. Powinnam jeszcze nadmienić, iż Kępy trzciny nie musimy kupować osobno, a otrzymujemy polecenie jej zakupu w ramach konkretnego zadania, tego po lewej stronie ekranu. Wówczas to na samym początku rozwoju naszego Wodnego Rancza otrzymujemy nieocenioną pomoc w postaci wymienianej już w tym poście. Tak więc na sam koniec podam jeszcze tradycyjnie linka do gry Wiejskie Życie na Facebooku, aby wszystko już było niejako "w komplecie":

https://apps.facebook.com/wiejskiezycie/

5 komentarzy:

 1. Ja ja uwielbiam tą grę i Twoje porady i artykuły. Lubię od czasu do czasu tutaj wpaść i przeczytać coś ciekawego:) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Grałem kiedyś w to. Popularne jeszcze wtedy było zieloneimprerium. Stare dobre czasy. Fajny blog ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis. Sporo inspiracji wprowadził do mojego grania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jak klikiam na suszarnię to się nie chce właczyć zawartość co mam zrobić żeby działało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda mi to na jakiś błąd wewnętrzny. Może warto poszukać pomocy na forum gry ?

   https://forums.funplusgame.com/forums/family-farm-aa/wiejskie-%C5%BCycie

   Usuń